top

 

 

 

 


Home Biblioteka szkolna No images
Biblioteka szkolna
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych PDF Drukuj Email

islmonthlargeW październiku bibliotekę odwiedzili uczniowie klas siódmych. Rozmawialiśmy o regulaminie biblioteki, poszanowaniu książki, wyborach czytelniczych, o tym czy warto czytać, co nam daje lektura. Wizyta była także świetną okazją do zapoznania się z ksiegozbiorem, pomyszkowania między regałami, wyszukania lektury na jesienne wieczory.


Tym którzy już znaleźli coś do czytania życzę wielu wspaniałych chwil z książką, a poszukujących zapraszam do odwiedzania biblioteki; na pewno znajdziecie książkę która Was zainteresuje. Pamiętajcie: ,,Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała" (Richard Steele).

bibl

Małgorzata Balwierczak

 
NOWOŚCI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE PDF Drukuj Email

logo program czytelnictwaRodziców i wychowawców mogą zainteresować:

n1„Książka dla matek i córek, którym zależy na relacjach opartych na wzajemnym szacunku, zaufaniu i bliskości. (...)Autorka porusza m.in. następujące problemy:
• ciągłe usprawiedliwianie
• brak reguł i granic
• rozpieszczanie materialne

n2• obsesja na punkcie jedzenia i wagi”„Czy dla rodziców istnieje coś bardziej frustrującego od sytuacji, w których najzwyklejsza rozmowa z nastoletnim dzieckiem przeradza się w brutalną potyczkę słowną?”n3„Czy pokój twojego nastoletniego dziecka przypomina wysypisko śmieci?
Czy jego ulubionym sportem jest pyskowanie?
Czy jego standardową reakcją na twoje pytania jest burknięcie pod nosem? (...)
Jeśli tak, to Kevin Leman napisał tę książkę właśnie dla ciebie.”Więcej…
 
NOWOŚĆI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE PDF Drukuj Email

logo program czytelnictwaW bibliotece, oprócz bardzo wielu tytułów literatury pięknej, pojawiły się także książki po które chętnie sięgnąć mogą poszukiwacze odpowiedzi na różne pytania.Na początek cztery tytuły:

bnp1bnp2


Ze wstępu: „W czasach, gdy twierdzenie o tym, że książka umiera, stało się banałem, warto, prócz poznania wielu spekulacji na temat przyszłego komunikowania się za pomocą pisma, spojrzeć wstecz, by dowiedzieć się dokładniej, czym książki były w przeszłości”.


bnp3

bnp4

Dla kogo jest ta książka? Praktycznie dla każdego! W spisie treści PIENĄDZE (skąd się wzięły, do czego służą i dlaczego wciąż ich brakuje?), PODATKI (po co nam podatki i czemu musimy je płacić?), BUDŻET DOMOWY (co to takiego? Czy nastolatek potrafi ograniczyć konsumpcję?), BUDŻET PAŃSTWA (czy to w końcu nasz budżet, czy nie nasz? Czy państwo może zbankrutować?), GOSPODARKA (co to znaczy: dobra gospodarka?), BANK (po co nam bank? Lepiej w skarbonce czy na koncie?), MOJA FIRMA no właśnie…

A wszystko podane w bardzo przystępny, dowcipny i obrazkowy sposób.

Więcej…
 
„Niektórzy lubią poezję…”, czyli spotkanie z Noblistką PDF Drukuj Email

logo program czytelnictwawislawa sz„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”


W czwartek, 8 grudnia 2016r., spotkaliśmy się, by oddać się wspomnieniom o Wisławie Szymborskiej, zaczytać w Jej pięknej, refleksyjnej poezji. 10 grudnia mija 20. rocznica wręczenia Poetce literackiej Nagrody Nobla. Wisława Szymborska otrzymała ją za „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznem i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

Jesteśmy przekonani, że po spotkaniu z poezją W. Szymborskiej należymy do grona Jej wielbicieli, a fenomen samej Poetki- jej skromność, dyskrecja, ironia, dystans- wprost zelektryzował nas, jako czytelników.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 r. Miała 89 lat.


„Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma...”
(„Koniec i początek”)

Spotkanie przygotowali uczniowie klasy 2 b w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pod kierunkiem p. Agnieszki Pawelec i p. Małgorzaty Balwierczak.

spotkanie wislawa

Za udział w naszym spotkaniu dziękujemy p. Barbarze Błyszczakowskiej doradcy metodycznemu Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz p. Dyrektor Małgorzacie Gawryś - Zielińskiej.

 
Drodzy Rodzice! PDF Drukuj Email

Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, że nasz szkoła, Publiczne Gimnazjum nr 4 im. Jana Kochanowskiego w Opolu, przystąpiło do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

W założeniach do Programu czytamy, że ma on „stworzyć w Polsce warunki stymulujące wzrost grupy czytelników systematycznie czytających książki.”

Chcielibyśmy, aby rezultatem przedsięwzięć podjętych w ramach realizacji tego ogólnopolskiego projektu było rozbudzenie w młodych ludziach chęci i pasji czytania, która towarzyszyć im będzie także w dorosłym życiu, by książka okazała się stałym i pożądanym elementem codzienności.
Rola Rodziców w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych młodego człowieka jest nieoceniona. Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce w rodzinnym domu. To właśnie Państwo, jako Rodzice, jesteście osobami, z którymi dzieci identyfikują się najbardziej, w naturalny sposób odzwierciedlając w swoich poczynaniach Wasze zachowania. Widok rodzica czytającego książkę, wstępującego do księgarni, korzystającego z biblioteki jest dla nich przykładem. Rozmowy o lekturach z własnego dzieciństwa, podpowiedzi co warto przeczytać, budowanie domowych księgozbiorów, których zalążkiem mogą być przemyślane prezenty i nagrody książkowe są ważnym elementem codziennej edukacji czytelniczej.

Dlaczego warto czytać? Czytanie aktywizuje sześć obszarów kompetencyjnych1 :

koncentracji – stymuluje proces skupienia uwagi, usprawnia zdolność myślenia analitycznego
komunikacji - wzbogaca słownictwo, uczy wyrażania myśli i rozumienia sposobów mówienia innych ludzi
inteligencji emocjonalnej – pozwala rozumieć i nazywać emocje oraz radzić sobie z nimi, zwiększa empatię
wiedzy – uczy i zaspokaja potrzebę informacji
wyobraźni – rozwija kreatywne myślenie, poszerza horyzonty
adaptacji – pogłębia elastyczność wobec zmian i odpoczynku – sprzyja zdrowiu psychicznemu i dobremu samopoczuciu.

Czytanie tworzy lepszą przyszłość. Wyrobienie nawyku regularnego czytania, sprawienie, aby książka była dla dziecka stałym elementem życia, możliwe jest dzięki współracy szkoły i domu. Pragniemy, aby Państwa dzieci, a nasi uczniowie, wyrosły na ludzi wykształconych, mądrych, światłych, obdarzonych wyobraźnią, pełnych pomysłów, by zawsze towarzyszyła im ciekawych ludzi i świata. Przed nimi jeszcze kilka etapów kształcenia, a to niewątpliwie umiejętność czytania ułatwia naukę i pozwala odnieść sukcesy w szkole.

Szanowni Państwo, dbajmy o to, by zaszczepiać młodym ludziom potrzebę czytania, pielęgnować ich zainteresowanie książką, bo przecież „czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała”(Richard Steele).

Pamiętajmy o tym każdego dnia.

Dyrektor i Grono Pedagogiczne

Publicznego Gimnazjum nr 4 w Opolu

1W. Matras-Mastalerz, Czytanie strategią rozumnego inwestowania w przyszłość ucznia, „Biblioterapia w szkole. Dodatek do Biblioteki w Szkole” 2016, nr 10, s.2

 
« PoczątekPoprzedniaNastępnaOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

PSP 2

Dla nauczycieli

Imieniny


18 Grudnia 2017
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Bogusław, Gracjan,
Gracjana, Laurencja,
Wilibald, Wszemir
Do końca roku zostało;14 dni.

bottom
top
bottom