top

 

 

 

 


Home Biblioteka szkolna No images
Biblioteka szkolna
Wielka Zbiórka Książek dla pacjentów szpitali PDF Drukuj Email

„Każdy ma coś, co może dać innym”
Barbara Bush


Misją Fundacji Zaczytani.org jest wsparcie dzieci, młodzieży i dorosłych przebywających w szpitalach oraz promowanie czytelnictwa.

Jeśli chcesz pomóc, chcesz odmienić codzienność małych pacjentów w szpitalach, domach dziecka, hospicjach, podaruj książkę. Jak to zrobić?

Jeśli posiadasz w domu książki w bardzo dobrym stanie, które z radością czytałeś jako dziecko włącz się do akcji, przynieś do biblioteki szkolnej książki, których już nie czytasz, a które mogą wywołać uśmiech na twarzy chorego dziecka. Będziemy szczęśliwi jeśli specjalnie kupisz swoją ulubioną bajkę i podarujesz ją na rzecz Zaczytanych.


zaczytani1

W naszej szkole akcja potrwa do 24 maja 2018 r.

Po tym terminie Wasze dary zostaną przekazane na miejsce zbiórki, które stworzyła Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu.

 
23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich PDF Drukuj Email

autorskie prawa„ Książki – okręty myśli żeglujące po oceanach czasu i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie.”
Francis Bacon (Franciszek Bacon)


Idea Dnia Książki wywodzi się z Katalonii. 23 kwietnia jest w tym regionie Hiszpanii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona, św. Jerzego. Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w większości krajów od 1996 roku. Ustanowiono go rok wcześniej na 28. sesji Konferencji Generalnej UNESCO (na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców), w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej. Dla literatury światowej data 23 kwietnia ma symboliczne znaczenie. W tym dniu (w roku 1616) zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Polsce dzień ten obchodzimy od 2007 roku.


Zapraszam wszyskich do odwiedzenia biblioteki, na pewno znajdziecie książkę, która Was zainteresuje, przeniesie w inny świat, rozbudzi wyobraźnię. Warto czytać książki choćby dlatego, że ,,Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała" (Richard Steele).

Małgorzata Balwierczak

 
Łączy nas piłka PDF Drukuj Email

logo pilka

Mistrzostwa świata w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami, Mundial rozpocznie się 14 czerwca na moskiewskich Łużnikach od meczu Rosja - Arabia Saudyjska. Zanim padną pierwsze bramki wszystkich zainteresowanych sportem , a szczególnie piłką nożną, zachęcam do lektury.

„BOHATEROWIE Z BOISKA" to seria, która przybliża młodemu czytelnikowi piłkarzy obecnej reprezentacji Polski oraz legendy polskiej piłki nożnej.

W naszej szkolnej bibliotece dostępne są 3 tytuły:

baszczykowskimilikpiszczek

A jak reprezentacja to nie może zabraknąć kapitana

„Nienasycony” to książka o obsesji strzelania goli, o sukcesie i jego cenie. O napastniku, który nie chciał przyjąć do wiadomości, że historia taka jak jego nie może się wydarzyć w polskim futbolu.”

lewandowski

„To autoryzowana biografia jednego z największych fenomenów współczesnego futbolu. Napastnika, który potrafi w jednym meczu strzelić cztery bramki Realowi Madryt i pobić rekord wszech czasów strzelając w hicie Bundesligi pięć bramek w dziewięć minut. Dziś Robert Lewandowski jest wymieniany jednym tchem wśród najlepszych napastników świata, tuż obok Lionela Messiego i Cristiano Ronaldo”.
http://www.sport.pl/pilka

Więcej…
 
21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego PDF Drukuj Email

dj1dj2Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Jego data, 21 lutego, upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Tego dnia uczniowie z Samorządu Uczniowskiego odwiedzili wszystkie klasy, przekazali koleżankom i kolegom informacje na temat Dnia Języka Ojczystego i kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych” .

Kampania ma przyczynić się do podnoszenia świadomości językowej, do ugruntowania poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika i że to każdy z nas jest za nią odpowiedzialny. Język jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego wszyscy powinniśmy o niego dbać (http://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych).

Uczniowie przygotowali małą niespodziankę, poprosili nauczycieli o odczytanie krótkich „łamańców językowych”.Natępnego dnia, w czwartek 22 lutego, w bibliotece szkolnej chętni uczniowie mogli wziąć udział w błyskawicznym konkursie „Poprawna polszczyzna na co dzień”. Każdy kto prawidłowo odpowiedział na pytanie nagradzany był cukierkiem.

dj3

Galeria zdjęć kliknij tutaj

 
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych PDF Drukuj Email

islmonthlargeW październiku bibliotekę odwiedzili uczniowie klas siódmych. Rozmawialiśmy o regulaminie biblioteki, poszanowaniu książki, wyborach czytelniczych, o tym czy warto czytać, co nam daje lektura. Wizyta była także świetną okazją do zapoznania się z ksiegozbiorem, pomyszkowania między regałami, wyszukania lektury na jesienne wieczory.


Tym którzy już znaleźli coś do czytania życzę wielu wspaniałych chwil z książką, a poszukujących zapraszam do odwiedzania biblioteki; na pewno znajdziecie książkę która Was zainteresuje. Pamiętajcie: ,,Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała" (Richard Steele).

bibl

Małgorzata Balwierczak

 
« PoczątekPoprzedniaNastępnaOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

PSP 2

Dla nauczycieli

Imieniny


27 Maja 2018
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Beda, Izydor, Jan,
Juliusz, Lucjan,
Magdalena, Radowit
Do końca roku zostało;219 dni.

bottom
top
bottom