top

 

 

 

 


Home Biblioteka szkolna No images
Biblioteka szkolna
21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego PDF Drukuj Email

dj1dj2Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Jego data, 21 lutego, upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Tego dnia uczniowie z Samorządu Uczniowskiego odwiedzili wszystkie klasy, przekazali koleżankom i kolegom informacje na temat Dnia Języka Ojczystego i kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych” .

Kampania ma przyczynić się do podnoszenia świadomości językowej, do ugruntowania poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika i że to każdy z nas jest za nią odpowiedzialny. Język jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego wszyscy powinniśmy o niego dbać (http://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych).

Uczniowie przygotowali małą niespodziankę, poprosili nauczycieli o odczytanie krótkich „łamańców językowych”.Natępnego dnia, w czwartek 22 lutego, w bibliotece szkolnej chętni uczniowie mogli wziąć udział w błyskawicznym konkursie „Poprawna polszczyzna na co dzień”. Każdy kto prawidłowo odpowiedział na pytanie nagradzany był cukierkiem.

dj3

Galeria zdjęć kliknij tutaj

 
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych PDF Drukuj Email

islmonthlargeW październiku bibliotekę odwiedzili uczniowie klas siódmych. Rozmawialiśmy o regulaminie biblioteki, poszanowaniu książki, wyborach czytelniczych, o tym czy warto czytać, co nam daje lektura. Wizyta była także świetną okazją do zapoznania się z ksiegozbiorem, pomyszkowania między regałami, wyszukania lektury na jesienne wieczory.


Tym którzy już znaleźli coś do czytania życzę wielu wspaniałych chwil z książką, a poszukujących zapraszam do odwiedzania biblioteki; na pewno znajdziecie książkę która Was zainteresuje. Pamiętajcie: ,,Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała" (Richard Steele).

bibl

Małgorzata Balwierczak

 
NOWOŚCI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE PDF Drukuj Email

logo program czytelnictwaRodziców i wychowawców mogą zainteresować:

n1„Książka dla matek i córek, którym zależy na relacjach opartych na wzajemnym szacunku, zaufaniu i bliskości. (...)Autorka porusza m.in. następujące problemy:
• ciągłe usprawiedliwianie
• brak reguł i granic
• rozpieszczanie materialne

n2• obsesja na punkcie jedzenia i wagi”„Czy dla rodziców istnieje coś bardziej frustrującego od sytuacji, w których najzwyklejsza rozmowa z nastoletnim dzieckiem przeradza się w brutalną potyczkę słowną?”n3„Czy pokój twojego nastoletniego dziecka przypomina wysypisko śmieci?
Czy jego ulubionym sportem jest pyskowanie?
Czy jego standardową reakcją na twoje pytania jest burknięcie pod nosem? (...)
Jeśli tak, to Kevin Leman napisał tę książkę właśnie dla ciebie.”Więcej…
 
NOWOŚĆI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE PDF Drukuj Email

logo program czytelnictwaW bibliotece, oprócz bardzo wielu tytułów literatury pięknej, pojawiły się także książki po które chętnie sięgnąć mogą poszukiwacze odpowiedzi na różne pytania.Na początek cztery tytuły:

bnp1bnp2


Ze wstępu: „W czasach, gdy twierdzenie o tym, że książka umiera, stało się banałem, warto, prócz poznania wielu spekulacji na temat przyszłego komunikowania się za pomocą pisma, spojrzeć wstecz, by dowiedzieć się dokładniej, czym książki były w przeszłości”.


bnp3

bnp4

Dla kogo jest ta książka? Praktycznie dla każdego! W spisie treści PIENĄDZE (skąd się wzięły, do czego służą i dlaczego wciąż ich brakuje?), PODATKI (po co nam podatki i czemu musimy je płacić?), BUDŻET DOMOWY (co to takiego? Czy nastolatek potrafi ograniczyć konsumpcję?), BUDŻET PAŃSTWA (czy to w końcu nasz budżet, czy nie nasz? Czy państwo może zbankrutować?), GOSPODARKA (co to znaczy: dobra gospodarka?), BANK (po co nam bank? Lepiej w skarbonce czy na koncie?), MOJA FIRMA no właśnie…

A wszystko podane w bardzo przystępny, dowcipny i obrazkowy sposób.

Więcej…
 
„Niektórzy lubią poezję…”, czyli spotkanie z Noblistką PDF Drukuj Email

logo program czytelnictwawislawa sz„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”


W czwartek, 8 grudnia 2016r., spotkaliśmy się, by oddać się wspomnieniom o Wisławie Szymborskiej, zaczytać w Jej pięknej, refleksyjnej poezji. 10 grudnia mija 20. rocznica wręczenia Poetce literackiej Nagrody Nobla. Wisława Szymborska otrzymała ją za „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznem i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

Jesteśmy przekonani, że po spotkaniu z poezją W. Szymborskiej należymy do grona Jej wielbicieli, a fenomen samej Poetki- jej skromność, dyskrecja, ironia, dystans- wprost zelektryzował nas, jako czytelników.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 r. Miała 89 lat.


„Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma...”
(„Koniec i początek”)

Spotkanie przygotowali uczniowie klasy 2 b w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pod kierunkiem p. Agnieszki Pawelec i p. Małgorzaty Balwierczak.

spotkanie wislawa

Za udział w naszym spotkaniu dziękujemy p. Barbarze Błyszczakowskiej doradcy metodycznemu Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz p. Dyrektor Małgorzacie Gawryś - Zielińskiej.

 
« PoczątekPoprzedniaNastępnaOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

PSP 2

Dla nauczycieli

Imieniny


18 Marca 2018
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Aleksander, Anzelm,
Boguchwał, Cyryl,
Edward, Narcyz,
Narcyza, Salwator
Do końca roku zostało;289 dni.

bottom
top
bottom