top

 

 

 

 


Home Wymiana międzynarodowa No images
Wymiana międzynarodowa
Warto się chwalić naszymi wyjazdami PDF Drukuj Email

Październik, to jak co roku kolejna wizyta uczniów naszej szkoły w Niemczech. Po krótkim okresie przygotowawczym, wyruszyliśmy na podbój Europy. Podróż została dofinansowana przez POLSKO NIEMIECKĄ WSPÓŁPRACĘ MŁODZIEŻY .

logo wymiana
Program wymiany przewidywał wiele atrakcji, w których uczniowie dwóch szkół wspólnie brali udział. Czas mijał, jak zawsze bardzo szybko. W godzinach przedpołudniowych uczestniczyliśmy wspólnie w warsztatach ekologicznych w cieniu ruin klasztoru w Paulinzella. Spod naszych rąk wyszły prawdziwe cacuszka, które mogliśmy zabrać ze sobą. Po południu nasi gospodarze zabrali nas do Jeny, do Zeiss-Planetarium. Spędziliśmy tam cudowne chwile pod gwiazdami. Dla wielu było to niezwykłe przeżycie.

Środa przebiegała pod hasłem - „szkoła”. Budynek partnerskiej szkoły łączy tradycję z nowoczesnością. Po prostu zachwyca. Młodzież pracowała w międzynarodowych grupach na różnych przedmiotach: geografia, język angielski, język niemiecki, matematyka i zajęcia sportowe. Chłopcy grali w piłkę nożną, a dziewczęta w siatkówkę. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje niemiecka szkoła. Świetnie się tam odnaleźli i zrobili dobre wrażenie.

1wymiana2018

Galeria zdjęćW czwartek pojechaliśmy na wspólną wycieczkę do stolicy regionu – Erfurtu. To naprawdę piękne miasto, które warto odwiedzić. Zwiedzaliśmy je w grupach z przewodnikiem. I tym razem trzeba również wspomnieć o przecudownej, słonecznej pogodzie, która towarzyszyła nam podczas pobytu w Niemczech.

Wspólnie omówiliśmy propozycje na czerwcową wizytę naszych niemieckich przyjaciół i mamy plan gotowy. Wyjazd uważamy za bardzo udany. Wrażenia i wspomnienia na długo pozostaną w nas.

 
Żeby nam nic nie uciekło PDF Drukuj Email

W dniach 28.05.2018 – 01.06.2018 r. w ramach kolejnej wymiany międzynarodowej gościliśmy uczniów z zaprzyjaźnionego Friedericianum z Rudolstadt w Turyngii.

Po zakwaterowaniu w ośrodku „U Niedźwiedzia” w Turawie młodzież została wciągnięta w gry i animacje językowe. We wtorek młodzież przyjechała na wspólne zajęcia do budynku gimnazjum. Goście i uczniowie naszej szkoły wzięli aktywnie udział w lekcjach języka angielskiego (p. Ślusarczyk i p. Kilarski) z wykorzystaniem nowoczesnych technologii a potem były wspólne rozgrywki sportowe (p .Nowicki i p .Czech). Popołudnie spędziliśmy wspólnie na zwiedzaniu Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach potem krótki spacer po centrum miasta. Wspólny całodzienny wyjazd do parku linowego „Skalisko” w Złotym Stoku dostarczył młodzieży niezapomnianych wrażeń. Czwartek młodzież spędziła w Jura Parku w Krasiejowie i na warsztatach w gospodarstwie ekologicznym „Jabłoniowy Sad” rodziny Frasek w Szczedrzyku. Gospodarze zapewnili nam dużo różnych ekologicznych atrakcji. Ostatniego dnia wymiany nastąpiło podsumowanie i omówienie spotkania – uczestnicy wspólnie wypowiadali się na temat „co wywarło na mnie największe wrażenie”, „co mi się podobało”, „co bym zmienił”.

alt

Galeria zdjęć kliknij tutaj


Całość przygotowała i koordynowała p. Beata Zgolik-Mrozek

Wymiana została dofinansowana przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży.

logo wymiana

 
„Czym Opolszczyzna bogata” – 23.04.-27.04.2018 PDF Drukuj Email

W ostatnim tygodniu kwietnia gościliśmy w ramach wymiany międzynarodowej uczniów ze szkoły IGS z Remagen (Reinland-Pfalz) z Niemiec. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania była plastyczna podróż nie tylko po Opolu ale również po malowniczych zakątkach naszego województwa. Wszyscy uczestnicy wymiany zostali zakwaterowani w Ośrodku Wypoczynkowym „U Niedźwiedzia” w Turawie. W rytmach gorącej Zumby, którą poprowadziła p. K. Miernicka przełamane zostały pierwsze lody. Na tarasie ośrodka młodzież w grupach mieszanych wykonała pierwsze wspólne prace „Splot rąk”. Kolejny dzień wymiany spędziliśmy we Wrocławiu z przewodniczką Małgorzatą Ulrich-Kornacką i p. M. Kilarskim szukając wrocławskich krasnali. Pogoda nas rozpieszczała i tym samym wyjazd był bardzo udany. Środę przeznaczyliśmy na zwiedzanie Opola. W grupach mieszanych uczniowie brali udział w i grze miejskiej, potem przespacerowaliśmy się po opolskim ZOO a na zakończenie dnia była wycieczka statkiem po Odrze. Panie A. Milejska i I. Amrogowicz podsumowały grę miejską a podróż umiliła nam śpiewająco Eliza Mathea. Aby pozostać w romantycznych nastrojach , w czwarty dzień wymiany pojechaliśmy razem z p. A. Ślusarczyk do Nysy, Otmuchowa i Paczkowa. Przepiękne kościoły, zamek z końskimi schodami i świetnie zachowane mury miejskie zachwyciły wszystkich i stały się tematem prac plastycznych . W ostatnim dniu wymiany podsumowaliśmy wspólnie spędzone chwile, określiliśmy co było mocną, a co słabą stroną wymiany. Zrobiliśmy giełdę pomysłów na następny rok. Wymienialiśmy spostrzeżenia.

turawa 2018

Galeria zdjęć kliknij tutaj


Z naszymi przyjaciółmi zobaczymy się w kwietniu 2019 roku w Niemczech.


Całość przygotowała i czuwała nad realizacją p. B. Zgolik-Mrozek

logo wymiana

 
Rudolstadt 2017 PDF Drukuj Email


 

 

Jesiennie: pobyt młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej nr2 w Opolu w Rudolstadt/Bad Blankenburg w Niemczech

Jak co roku, już po raz 16,uczniowie naszej szkoły, dzięki dofinansowaniu podroży przez POLSKO - NIEMIECKĄ WSPÓŁPRACĘ MŁODZIEŻY, spotkali się w okresie 16 – 20.10.2017r. z niemieckimi rówieśnikami. Program wymiany przewidywał wiele atrakcji, w których uczniowie dwóch szkół wspólnie brali udział. Nasi gospodarze zabrali nas do Jeny do Imaginata – Stationenpark, gdzie odkrywaliśmy zasady fizyki i optyki. Każdy mógł sam wszystkiego dotknąć i wypróbować.

Wtorek przebiegał pod hasłem -„szkoła”. Pracowaliśmy w międzynarodowych grupach na różnych przedmiotach: geografia, fizyka, język angielski, język niemiecki, matematyka i zajęcia sportowe. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje niemiecka szkoła. Na zakończenie pobytu w szkole zaśpiewał dla nas chór szkolny. Było to bardzo wzruszające przeżycie.

Popołudnie spędziliśmy na krytym basenie „Saalemaxx Freizeit-und Erlebnisbad Rudolstadt”, wspaniale się przy tym bawiąc.

Czwartkowe przedpołudnie spędziliśmy w Zella –Mehlis w Meeres Aquarium und Krokodilhaus. Podziwialiśmy różne gatunki małych i dużych żyjątek morskich, a wśród nich: koniki morskie, rozgwiazdy oraz kilka gatunków rekinów, płaszczek i krokodyli.

W Bad Blankenburg znajduje się również ciekawe muzeum Friedricha Fröbla, założyciela pierwszego przedszkola. Odwiedziliśmy to miejsce, została tam nam przybliżona w skrócie jego myśl pedagogiczna. Potem odbyły się krótkie warsztaty manualne.

Podczas pobytu w Niemczech towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda. Nasi partnerzy wszystko doskonale przygotowali. Dla uczniów była to świetna okazja do przećwiczenia swoich umiejętności z języków obcych: niemieckiego i angielskiego.

Na zakończenie wspólnie omówiliśmy propozycje na czerwcową rewizytę naszych niemieckich przyjaciół. Nad całością wymiany czuwała niezastąpiona pani Beata Zgolik – Mrozek, która koordynowała wyjazd i była naszym tłumaczem. Serdecznie jej dziękujemy.

Uczniowie PSP nr 2 w Opolu

 
Wymiana międzynarodowa - Remagen PDF Drukuj Email

logo wymianaNa pokładzie autokaru firmy Sindbad o godzinie 19:45 ruszyliśmy do Remagen w Niemczech.Nasza podróż trwała 15 godzin. Niemcy przywitały nas słoneczną pogodą. W szkolnej świetlicy IGS w Remagen czekał na nas obiad i zaciekawieni gospodarze, którzy przygotowali dla nas gry zapoznawcze.
Wieczór spędziliśmy razem z rodzinami.
Już pierwszy dzień obfitował w wiele atrakcji. Zwiedziliśmy znane muzeum Arpa mieszczące się w starym dworcu kolejowym w Rolandseck i tam uczestniczyliśmy we wspólnych warsztatach rysunkowych. Popołudnie spędziliśmy na wspólnym zwiedzaniu byłej stolicy Niemiec – Bonn. Bardzo podobało nam się podróżowanie pociągiem.
Nazajutrz czekało nas ponad 500 schodów w katedrze w Kolonii, za to z platformy widokowej na wieży roztaczał się przepiękny widok na miasto. Przewodnikami po mieście byli nasi gospodarze.Największą atrakcją wyjazdu do Koblenz była kolejka linowa nad Renem. Zawiozła nas do twierdzy - Ehrenbreitstein, tam zwiedziliśmy interesującą wystawę o kowbojach i Indianach. Nasz pobyt na Deutsches Eck, gdzie Mozela wpada do Renu upamiętniliśmy kilkoma fotografiami. Ostatni dzień obfitował we wspólne prace ręczne pod okiem artysty rzeźbiarza p. Mallmanna. Z różnych kawałków drewna, znalezionego nad brzegami Renu – Schwemmholz, każdy miał stworzyć jakąś postać. Po zajęciach wraz z naszymi gospodarzami podsumowaliśmy wymianę.
Popołudniu ruszyliśmy autokarem firmy Sindbad z powrotem do kraju, gdzie czekali na nas stęsknieni i ciekawi naszych przeżyć rodzice.

wymiana remagen

 
« PoczątekPoprzedniaNastępnaOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

PSP 2

Dla nauczycieli

Imieniny


15 Listopada 2019
Piątek
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Artur,
Artus, Idalia,
Leopold, Leopoldyna,
Przybygniew, Roger
Do końca roku zostało;47 dni.

bottom
top
bottom