top

 

 

 

 


Home Wymiana międzynarodowa No images
Wymiana międzynarodowa
Żeby nam nic nie uciekło PDF Drukuj Email

W dniach 28.05.2018 – 01.06.2018 r. w ramach kolejnej wymiany międzynarodowej gościliśmy uczniów z zaprzyjaźnionego Friedericianum z Rudolstadt w Turyngii.

Po zakwaterowaniu w ośrodku „U Niedźwiedzia” w Turawie młodzież została wciągnięta w gry i animacje językowe. We wtorek młodzież przyjechała na wspólne zajęcia do budynku gimnazjum. Goście i uczniowie naszej szkoły wzięli aktywnie udział w lekcjach języka angielskiego (p. Ślusarczyk i p. Kilarski) z wykorzystaniem nowoczesnych technologii a potem były wspólne rozgrywki sportowe (p .Nowicki i p .Czech). Popołudnie spędziliśmy wspólnie na zwiedzaniu Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach potem krótki spacer po centrum miasta. Wspólny całodzienny wyjazd do parku linowego „Skalisko” w Złotym Stoku dostarczył młodzieży niezapomnianych wrażeń. Czwartek młodzież spędziła w Jura Parku w Krasiejowie i na warsztatach w gospodarstwie ekologicznym „Jabłoniowy Sad” rodziny Frasek w Szczedrzyku. Gospodarze zapewnili nam dużo różnych ekologicznych atrakcji. Ostatniego dnia wymiany nastąpiło podsumowanie i omówienie spotkania – uczestnicy wspólnie wypowiadali się na temat „co wywarło na mnie największe wrażenie”, „co mi się podobało”, „co bym zmienił”.

alt

Galeria zdjęć kliknij tutaj


Całość przygotowała i koordynowała p. Beata Zgolik-Mrozek

Wymiana została dofinansowana przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży.

logo wymiana

 
„Czym Opolszczyzna bogata” – 23.04.-27.04.2018 PDF Drukuj Email

W ostatnim tygodniu kwietnia gościliśmy w ramach wymiany międzynarodowej uczniów ze szkoły IGS z Remagen (Reinland-Pfalz) z Niemiec. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania była plastyczna podróż nie tylko po Opolu ale również po malowniczych zakątkach naszego województwa. Wszyscy uczestnicy wymiany zostali zakwaterowani w Ośrodku Wypoczynkowym „U Niedźwiedzia” w Turawie. W rytmach gorącej Zumby, którą poprowadziła p. K. Miernicka przełamane zostały pierwsze lody. Na tarasie ośrodka młodzież w grupach mieszanych wykonała pierwsze wspólne prace „Splot rąk”. Kolejny dzień wymiany spędziliśmy we Wrocławiu z przewodniczką Małgorzatą Ulrich-Kornacką i p. M. Kilarskim szukając wrocławskich krasnali. Pogoda nas rozpieszczała i tym samym wyjazd był bardzo udany. Środę przeznaczyliśmy na zwiedzanie Opola. W grupach mieszanych uczniowie brali udział w i grze miejskiej, potem przespacerowaliśmy się po opolskim ZOO a na zakończenie dnia była wycieczka statkiem po Odrze. Panie A. Milejska i I. Amrogowicz podsumowały grę miejską a podróż umiliła nam śpiewająco Eliza Mathea. Aby pozostać w romantycznych nastrojach , w czwarty dzień wymiany pojechaliśmy razem z p. A. Ślusarczyk do Nysy, Otmuchowa i Paczkowa. Przepiękne kościoły, zamek z końskimi schodami i świetnie zachowane mury miejskie zachwyciły wszystkich i stały się tematem prac plastycznych . W ostatnim dniu wymiany podsumowaliśmy wspólnie spędzone chwile, określiliśmy co było mocną, a co słabą stroną wymiany. Zrobiliśmy giełdę pomysłów na następny rok. Wymienialiśmy spostrzeżenia.

turawa 2018

Galeria zdjęć kliknij tutaj


Z naszymi przyjaciółmi zobaczymy się w kwietniu 2019 roku w Niemczech.


Całość przygotowała i czuwała nad realizacją p. B. Zgolik-Mrozek

logo wymiana

 
Rudolstadt 2017 PDF Drukuj Email


 

 

Jesiennie: pobyt młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej nr2 w Opolu w Rudolstadt/Bad Blankenburg w Niemczech

Jak co roku, już po raz 16,uczniowie naszej szkoły, dzięki dofinansowaniu podroży przez POLSKO - NIEMIECKĄ WSPÓŁPRACĘ MŁODZIEŻY, spotkali się w okresie 16 – 20.10.2017r. z niemieckimi rówieśnikami. Program wymiany przewidywał wiele atrakcji, w których uczniowie dwóch szkół wspólnie brali udział. Nasi gospodarze zabrali nas do Jeny do Imaginata – Stationenpark, gdzie odkrywaliśmy zasady fizyki i optyki. Każdy mógł sam wszystkiego dotknąć i wypróbować.

Wtorek przebiegał pod hasłem -„szkoła”. Pracowaliśmy w międzynarodowych grupach na różnych przedmiotach: geografia, fizyka, język angielski, język niemiecki, matematyka i zajęcia sportowe. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje niemiecka szkoła. Na zakończenie pobytu w szkole zaśpiewał dla nas chór szkolny. Było to bardzo wzruszające przeżycie.

Popołudnie spędziliśmy na krytym basenie „Saalemaxx Freizeit-und Erlebnisbad Rudolstadt”, wspaniale się przy tym bawiąc.

Czwartkowe przedpołudnie spędziliśmy w Zella –Mehlis w Meeres Aquarium und Krokodilhaus. Podziwialiśmy różne gatunki małych i dużych żyjątek morskich, a wśród nich: koniki morskie, rozgwiazdy oraz kilka gatunków rekinów, płaszczek i krokodyli.

W Bad Blankenburg znajduje się również ciekawe muzeum Friedricha Fröbla, założyciela pierwszego przedszkola. Odwiedziliśmy to miejsce, została tam nam przybliżona w skrócie jego myśl pedagogiczna. Potem odbyły się krótkie warsztaty manualne.

Podczas pobytu w Niemczech towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda. Nasi partnerzy wszystko doskonale przygotowali. Dla uczniów była to świetna okazja do przećwiczenia swoich umiejętności z języków obcych: niemieckiego i angielskiego.

Na zakończenie wspólnie omówiliśmy propozycje na czerwcową rewizytę naszych niemieckich przyjaciół. Nad całością wymiany czuwała niezastąpiona pani Beata Zgolik – Mrozek, która koordynowała wyjazd i była naszym tłumaczem. Serdecznie jej dziękujemy.

Uczniowie PSP nr 2 w Opolu

 
Wymiana międzynarodowa - Remagen PDF Drukuj Email

logo wymianaNa pokładzie autokaru firmy Sindbad o godzinie 19:45 ruszyliśmy do Remagen w Niemczech.Nasza podróż trwała 15 godzin. Niemcy przywitały nas słoneczną pogodą. W szkolnej świetlicy IGS w Remagen czekał na nas obiad i zaciekawieni gospodarze, którzy przygotowali dla nas gry zapoznawcze.
Wieczór spędziliśmy razem z rodzinami.
Już pierwszy dzień obfitował w wiele atrakcji. Zwiedziliśmy znane muzeum Arpa mieszczące się w starym dworcu kolejowym w Rolandseck i tam uczestniczyliśmy we wspólnych warsztatach rysunkowych. Popołudnie spędziliśmy na wspólnym zwiedzaniu byłej stolicy Niemiec – Bonn. Bardzo podobało nam się podróżowanie pociągiem.
Nazajutrz czekało nas ponad 500 schodów w katedrze w Kolonii, za to z platformy widokowej na wieży roztaczał się przepiękny widok na miasto. Przewodnikami po mieście byli nasi gospodarze.Największą atrakcją wyjazdu do Koblenz była kolejka linowa nad Renem. Zawiozła nas do twierdzy - Ehrenbreitstein, tam zwiedziliśmy interesującą wystawę o kowbojach i Indianach. Nasz pobyt na Deutsches Eck, gdzie Mozela wpada do Renu upamiętniliśmy kilkoma fotografiami. Ostatni dzień obfitował we wspólne prace ręczne pod okiem artysty rzeźbiarza p. Mallmanna. Z różnych kawałków drewna, znalezionego nad brzegami Renu – Schwemmholz, każdy miał stworzyć jakąś postać. Po zajęciach wraz z naszymi gospodarzami podsumowaliśmy wymianę.
Popołudniu ruszyliśmy autokarem firmy Sindbad z powrotem do kraju, gdzie czekali na nas stęsknieni i ciekawi naszych przeżyć rodzice.

wymiana remagen

 
Jesienne spotkanie w Rudolstadt PDF Drukuj Email

     Jesienne spotkanie w Rudolstadt (Niemcy) 24.10.-28.10.2016r.

Jak co roku, już po raz 15, uczniowie naszego gimnazjum, dzięki dofinansowaniu podroży przez POLSKO NIEMIECKĄ WSPÓŁPRACĘ MŁODZIEŻY ,spotkali się z niemieckimi rówieśnikami. Program wymiany przewidywał wiele atrakcji, w których uczniowie dwóch szkół wspólnie brali udział.

Nasi gospodarze zabrali nas do manufaktury porcelany - Älteste Volkstedter Porzellanmanufaktur , gdzie krok po kroku poznawaliśmy proces powstawania porcelanowej figurki – nie zdawaliśmy sobie sprawy ile wymaga to czasu, pracy i precyzji. Królujący nad miastem zamek Heidecksburg - zaprosił nas do epoki rokoko: ówczesnych obyczajów, władców i kultury. Urzekła nas przepiękna sala balowa, w której wysłuchaliśmy koncertu muzyki poważnej. Środa przebiegała pod hasłem - „szkoła”. Młodzież pracowała w grupach na różnych przedmiotach: chemia, historia, język angielski, język niemiecki, matematyka i zajęcia sportowe. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak funkcjonuje niemiecka szkoła.

Po południu, w miejskim kościele protestanckim Stadtkirche St. Andreas, odbyła się lekcja historii. Pastor opowiedział nam historię kościoła i przedstawił różnice miedzy naszymi religiami w nawiązaniu do Dnia Reformacji -Reformationstag obchodzonego 31.10. w protestanckich landach w Niemczech.

     Czwartek spędziliśmy pod ziemią- w kopalniach i jaskiniach. Zachwyciła nas najpiękniejsza                w Europie Grota Wróżek –Saalfelder Feengrotten i inscenizacja muzyczno-świetlana. Zabytkowa kolejka górnicza w Besuchebergwerk Kamsdorf - przewiozła nas korytarzami kopalni srebra i miedzi, gdzie dowiedzieliśmy się, ile wysiłku i czasu kosztowało górnika ta ciężka praca. Nasi niemieccy partnerzy przyjeżdżają, jak zwykle, w czerwcu.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 
« PoczątekPoprzedniaNastępnaOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

PSP 2

Dla nauczycieli

Imieniny


20 Listopada 2018
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Anatol, Edmund,
Feliks, Jeron,
Oktawiusz, Sędzimir
Do końca roku zostało;42 dni.

bottom
top
bottom