top

 

 

 

 


Home Wymiana międzynarodowa No images
Wymiana międzynarodowa
Rudolstadt 2017 PDF Drukuj Email


 

 

Jesiennie: pobyt młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej nr2 w Opolu w Rudolstadt/Bad Blankenburg w Niemczech

Jak co roku, już po raz 16,uczniowie naszej szkoły, dzięki dofinansowaniu podroży przez POLSKO - NIEMIECKĄ WSPÓŁPRACĘ MŁODZIEŻY, spotkali się w okresie 16 – 20.10.2017r. z niemieckimi rówieśnikami. Program wymiany przewidywał wiele atrakcji, w których uczniowie dwóch szkół wspólnie brali udział. Nasi gospodarze zabrali nas do Jeny do Imaginata – Stationenpark, gdzie odkrywaliśmy zasady fizyki i optyki. Każdy mógł sam wszystkiego dotknąć i wypróbować.

Wtorek przebiegał pod hasłem -„szkoła”. Pracowaliśmy w międzynarodowych grupach na różnych przedmiotach: geografia, fizyka, język angielski, język niemiecki, matematyka i zajęcia sportowe. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje niemiecka szkoła. Na zakończenie pobytu w szkole zaśpiewał dla nas chór szkolny. Było to bardzo wzruszające przeżycie.

Popołudnie spędziliśmy na krytym basenie „Saalemaxx Freizeit-und Erlebnisbad Rudolstadt”, wspaniale się przy tym bawiąc.

Czwartkowe przedpołudnie spędziliśmy w Zella –Mehlis w Meeres Aquarium und Krokodilhaus. Podziwialiśmy różne gatunki małych i dużych żyjątek morskich, a wśród nich: koniki morskie, rozgwiazdy oraz kilka gatunków rekinów, płaszczek i krokodyli.

W Bad Blankenburg znajduje się również ciekawe muzeum Friedricha Fröbla, założyciela pierwszego przedszkola. Odwiedziliśmy to miejsce, została tam nam przybliżona w skrócie jego myśl pedagogiczna. Potem odbyły się krótkie warsztaty manualne.

Podczas pobytu w Niemczech towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda. Nasi partnerzy wszystko doskonale przygotowali. Dla uczniów była to świetna okazja do przećwiczenia swoich umiejętności z języków obcych: niemieckiego i angielskiego.

Na zakończenie wspólnie omówiliśmy propozycje na czerwcową rewizytę naszych niemieckich przyjaciół. Nad całością wymiany czuwała niezastąpiona pani Beata Zgolik – Mrozek, która koordynowała wyjazd i była naszym tłumaczem. Serdecznie jej dziękujemy.

Uczniowie PSP nr 2 w Opolu

 
Wymiana międzynarodowa - Remagen PDF Drukuj Email

logo wymianaNa pokładzie autokaru firmy Sindbad o godzinie 19:45 ruszyliśmy do Remagen w Niemczech.Nasza podróż trwała 15 godzin. Niemcy przywitały nas słoneczną pogodą. W szkolnej świetlicy IGS w Remagen czekał na nas obiad i zaciekawieni gospodarze, którzy przygotowali dla nas gry zapoznawcze.
Wieczór spędziliśmy razem z rodzinami.
Już pierwszy dzień obfitował w wiele atrakcji. Zwiedziliśmy znane muzeum Arpa mieszczące się w starym dworcu kolejowym w Rolandseck i tam uczestniczyliśmy we wspólnych warsztatach rysunkowych. Popołudnie spędziliśmy na wspólnym zwiedzaniu byłej stolicy Niemiec – Bonn. Bardzo podobało nam się podróżowanie pociągiem.
Nazajutrz czekało nas ponad 500 schodów w katedrze w Kolonii, za to z platformy widokowej na wieży roztaczał się przepiękny widok na miasto. Przewodnikami po mieście byli nasi gospodarze.Największą atrakcją wyjazdu do Koblenz była kolejka linowa nad Renem. Zawiozła nas do twierdzy - Ehrenbreitstein, tam zwiedziliśmy interesującą wystawę o kowbojach i Indianach. Nasz pobyt na Deutsches Eck, gdzie Mozela wpada do Renu upamiętniliśmy kilkoma fotografiami. Ostatni dzień obfitował we wspólne prace ręczne pod okiem artysty rzeźbiarza p. Mallmanna. Z różnych kawałków drewna, znalezionego nad brzegami Renu – Schwemmholz, każdy miał stworzyć jakąś postać. Po zajęciach wraz z naszymi gospodarzami podsumowaliśmy wymianę.
Popołudniu ruszyliśmy autokarem firmy Sindbad z powrotem do kraju, gdzie czekali na nas stęsknieni i ciekawi naszych przeżyć rodzice.

wymiana remagen

 
Jesienne spotkanie w Rudolstadt PDF Drukuj Email

     Jesienne spotkanie w Rudolstadt (Niemcy) 24.10.-28.10.2016r.

Jak co roku, już po raz 15, uczniowie naszego gimnazjum, dzięki dofinansowaniu podroży przez POLSKO NIEMIECKĄ WSPÓŁPRACĘ MŁODZIEŻY ,spotkali się z niemieckimi rówieśnikami. Program wymiany przewidywał wiele atrakcji, w których uczniowie dwóch szkół wspólnie brali udział.

Nasi gospodarze zabrali nas do manufaktury porcelany - Älteste Volkstedter Porzellanmanufaktur , gdzie krok po kroku poznawaliśmy proces powstawania porcelanowej figurki – nie zdawaliśmy sobie sprawy ile wymaga to czasu, pracy i precyzji. Królujący nad miastem zamek Heidecksburg - zaprosił nas do epoki rokoko: ówczesnych obyczajów, władców i kultury. Urzekła nas przepiękna sala balowa, w której wysłuchaliśmy koncertu muzyki poważnej. Środa przebiegała pod hasłem - „szkoła”. Młodzież pracowała w grupach na różnych przedmiotach: chemia, historia, język angielski, język niemiecki, matematyka i zajęcia sportowe. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak funkcjonuje niemiecka szkoła.

Po południu, w miejskim kościele protestanckim Stadtkirche St. Andreas, odbyła się lekcja historii. Pastor opowiedział nam historię kościoła i przedstawił różnice miedzy naszymi religiami w nawiązaniu do Dnia Reformacji -Reformationstag obchodzonego 31.10. w protestanckich landach w Niemczech.

     Czwartek spędziliśmy pod ziemią- w kopalniach i jaskiniach. Zachwyciła nas najpiękniejsza                w Europie Grota Wróżek –Saalfelder Feengrotten i inscenizacja muzyczno-świetlana. Zabytkowa kolejka górnicza w Besuchebergwerk Kamsdorf - przewiozła nas korytarzami kopalni srebra i miedzi, gdzie dowiedzieliśmy się, ile wysiłku i czasu kosztowało górnika ta ciężka praca. Nasi niemieccy partnerzy przyjeżdżają, jak zwykle, w czerwcu.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 
Wylądowali w Moskwie PDF Drukuj Email

moskwa 2016Uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum wylądowali w Moskwie. Przez tydzień będą realizować projekt wspólnie z rosyjskimi kolegami. W tym roku hasłem przewodnim jest "Historia Polski i Rosji w malarstwie obu krajów ".

Dodała: L.Mazur

 
GRUPA NIEMIECKICH PRZYJACIÓŁ W PG nr 4 PDF Drukuj Email
      
       W dniach 30.05.2016 – 03.06.2016 r. w ramach kolejnej wymiany międzynarodowej gościliśmy w naszym gimnazjum uczniów z zaprzyjaźnionego Friedericianum z Rudolstadt w Turyngii. Młodzież niemiecka wzięła udział we wspólnych lekcjach z języka angielskiego. Gościom bardzo przypadł do gustu quiz prowadzany przy pomocy systemu PRS.   Następnie, wspólnie z klasą sportową, uczestniczyli w zajęciach sportowych. Zabawa była przednia, gdyż zespoły stały się międzynarodowe- polsko-niemieckie. Kulminacyjnym punktem tego dnia było zasadzenie dwóch pamiątkowych drzewek , bo właśnie 15 lat temu podpisaliśmy umowę o współpracy. W krótkim przemówieniu  zwrócono uwagę na 25 lat istnienia PNWM, dzięki któremu nasze współpraca układa się znakomicie. Po uroczystości, w szkolnym holu, przygotowany był słodki poczęstunek. Kolejnymi punktami pobytu naszych przyjaciół w Polsce były warsztaty w gospodarstwie ekologicznym „Jabłoniowy Sad” rodziny Frasek w Szczedrzyku; całodzienny, wspólny  wyjazd do Nysy, Otmuchowa i Paczkowa; wizyta w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji i zajęcia w pracowniach Zaczarowanego Świata: INSTRUMENTARIUM, ARCHITECTURIUM, HUMANICUM; romantyczny rejs statkiem po Odrze.
      Ostatniego dnia wymiany  nastąpiło podsumowanie wspólnie spędzonych chwil. Wymiana numerów telefonów, adresów mailowych i łzy na pożegnanie są niezbitym dowodem na to, iż wspólne spotkania młodzieży polsko-niemieckiej łamią stereotypy i wzmacniają nasze dobre relacje z sąsiadami.

Zapisz

Zapisz

 
« PoczątekPoprzedniaNastępnaOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

PSP 2

Dla nauczycieli

Imieniny


18 Marca 2018
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Aleksander, Anzelm,
Boguchwał, Cyryl,
Edward, Narcyz,
Narcyza, Salwator
Do końca roku zostało;289 dni.

bottom
top
bottom